Fonksyonel Öğrenci Paneli

 

ÇOK YÖNLÜ ÖĞRENCİ PANELİ

ogrenci paneli edebiyat oabtMerhaba, bu yazıda www.oguzhanhoca.net uzaktan eğitim sitesindeki öğrenci panelinde yer alan uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Panelde çok kullanılan butonlar önem derecesine göre sıralanmıştır. Bu yüzden karma bir anlatım yerine bu sıralama takip edilecektir.

 1. Testler: Burada çevrimiçi testleri bulursunuz. Deneme ve tarama sınavları, hız testleri ve günlük yayınlanan seheri testleri burada görmeniz mümkün. Bundan yararlanmak için tek yapmanız gereken şey üzerine tıklamak “Yeni Testler” kısmından test seçmektir. Çözülen testler tekrar karşınıza gelmez. Genelde bütün soruların sistem tarafından –doğru yanlış sayınıza göre- otomatik olarak yorumlandığına şahit olursunuz. Sevdiğiniz ya da yazdığınız bir soruyu hocanızla veya arkadaşlarınızla buradan paylaşabilirsiniz. Bunun için yazdığınız sorunun yetkili öğretmenin onayından geçmesi gerekir. Gönderdiğiniz (paylaşmak istediğiniz) test sorularını bir bütün olarak burada görebilirsiniz. Panelinize yeni bir test eklendiğinde mavibir ışık yanar.
 2. Soru Sor: En aktif kullanılan butonlardan olup öğrencinin 4 hocaya aynı anda soru sorabilme imkânına sahip olduğu bir uygulamadır. Sorular genelde hocalarımızın müsait olma durumuna göre gün içinde cevaplanır. Bu bazen 10 dakika sonra da olabilir. Yani bu, tamamen hocanın sistemde olmasıyla ilgili bir durumdur. Hocamız tarafından cevaplanan sorunun bildirimi, diğerlerinden farklı renkte (turuncu) olur ve hemen dikkat çeker. Soru sorarken bir kitaptan ya da testten fotoğraf çekip gönderebilirsiniz. Sorduğunuz bütün soruların yıl boyunca dökümünü alabilirsiniz. Ayrıca diğer öğrencilerin sıkça sorduğu soruları da buradan görebilirsiniz. Bunun için soru sor butonundaki sıkça sorulanları kısmını tıklamanız gerekir.
 3. Kelime Avı: Bu butonda üç uygulama yer alır.
  1. Kelime Avı: En bilineni ve en çok takipçisi olanı Kelime Avı uygulamasıdır. Bu uygulama binlerce kelimeden oluşur. Size sorulan soruyu yanlış cevaplarsanız sistem doğrusunu gösterir ve sizin onayınızla bir sonraki soruya geçer. Bu uygulamada en iyi sonuca sahip olanları (ilk 50 kişiyi) görebilir, ortaya koyduğunu performansla onlara meydan okuyabilirsiniz. Kelime Avı genel itibariyle divan şiirinde çok kullanılan kelimeler üzerine kurulmuştur. Uygulama içinde Dede Korkut Hikâyelerinden de kelimeler yer almaktadır.
  2. Yazar-Eser Avı: Özellikle Yeni Türk Edebiyatı dersinde yazar-eser karşılaştırmada sorun yaşayanların tercih ettiği bir uygulamadır. Şu anda iki yüzden fazla soru içerir. Bu uygulama yalın bir “İntibah kimin eseridir?” sorusunu yöneltmez size. Eserin türünü ve yazarını da sorar. Kısaca siz, mesela Küçük Şeyler’in hem yazarını hem de hikâye olduğunu bilmelisiniz.
  3. Eski Edebiyat Eser-Tür-Şair Avı: Burada sadece Eski Türk Edebiyatı sorularında karşılaşabileceğiniz yazar/şair ve eserleri görürsünüz. Çarhnâme’nin kime ait olduğunu bilmeniz yetmez, bu uygulamada eserin kaside olduğunu bilirseniz başarılı sayılırsınız.

Bu üç uygulamada da katılımcıların doğru yanlış sayısını görebilir, kendinizi yüzlerce kişi arasında doğru-yanlış sayınız bakımından ölçebilirsiniz.

 1. Dosyalar: Bu buton kısaca indirme butonudur. Makaleleri, ders notlarını ve kelime avı uygulaması dışındaki kelime testlerini buradan edinebilirsiniz. Bu butona tıkladığınızda şu alt kareler görülür: Eski Türk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Eski Türk Dili, Rehberlik, Alan Eğitimi. Her dersin notu kendi adıyla belirtilen klasör içerisinde yer alır. Bu klasörlere bir dosya yüklendiği zaman burada yeşil bir ışık yanar.
 2. Duyurular: Sabit ve güncel olmak üzere iki duyuru türü vardır. Öğrenci ek dersi, ders iptalini, belli bir uygulamadaki değişikliği vs normal duyurulardan öğrenir. Sabit duyurular ekranınızdan hiçbir zaman gitmez. Mesela şifre paylaşmanın yasak olduğu ve farklı cihazlardan girildiğinde panelin kilitleneceği bilgisi sabit duyurularda yer alır. Duyurular panele girer girmez ekrana düşer. Dilerseniz duyuruyu gizleyebilirsiniz. Lütfen duyuruları okumadan gizlemeyeniz. Gizlediğiniz bir duyuruyu daha sonra tekrar inceleyebilirsiniz. Yeni duyuru yayınlanınca Duyurular butonu üzerinde mor bir ışık yanar.
 3. Kayıtlı Dersler: Canlı ders öğrencisi de olsanız kayıttan ders takip eden öğrenci de olsanız Kayıtlı Dersler içinde işlenen bütün dersleri görebilirsiniz. Dersler karışmaması için klasörlerde ana bilim dallarına göre bulunur. Motivasyon ve yöntem dersleri ise Rehberlik kısmında yer alır. Canlı ders öğrencisi canlı derse, ana sayfadaki “canlı derse katıl” butonu marifetiyle katılır. Kayıt grubunda bulunanlar ise 6. Buton olan Kayıtlı Dersleri tıklamalıdır. Ders izlemek için her internet bağlantısını ya da her cihazı kullanamazsınız. IP tespiti yapıldığı için buna dikkat etmelisiniz. Kayıtlı derslere tıkladığınızda video çalışmaya başlar ve cihazınız sistem tarafından kayıt altına alınır. Farklı cihazlar ya da bağlantılar kullandığınızda videolara erişiminiz engellenir ve “teknik destek ile görüşünüz” yazısı çıkar. Teknik destek ekibi gün içinde 3-4 kez farklı cihaz kullananların sisteme giriş yollarını takip ve kontrol eder. IP numarası değişmediği sürece sıkıntı yaşamazsınız ve teknik destek videolara erişiminizi aktif hale getirir. Bir videoyu defalarca izleme imkanınız var. Fakat sistem güvenlik amaçlı 6 kez izlenen videoları inceler ve sorun görünmediği sürece videolarınızı tekrar erişime açar. Kayıtlı ya da canlı ders öğrencileri, ders öğretmeni tarafından ekranda paylaşılan dosyaları indirebilirler. Soru çözüm ve rehberlik dersleri de burada bulunur. Sisteme yeni bir ders eklendiğinde burada siyahbildirim görürsünüz.
 4. Ödevler: Ders öğretmenleri makale, test ya da bir kitabın belli bir kısmını ödev verebilir. Verilen ödevler burada kırmızı bir bildirimle belli olur. Verilen ödevlerin süresi burada belirtilir. Bu süre içerisinde ödevinizi yapıp aynı yerden durumunuzu kısa bir cümle ile rapor etmeniz icap eder.
 5. İpuçları: Sınavdan çıkması muhtemel bazı yerlerin paylaşıldığı yerdir. Buradaki ipuçları genelde hocaların derslerde vurguladığı önemli yerlerdir. İpuçları yayınlanınca gri renkli bir daire içinde kaç tane ipucu yayınlandıysa onun adedi yazar.
 6. Etkinlik Takvimi: Yapılacak bir deneme sınavı ya da değişik bir organizasyon öncelikle buradan ilan edilir.
 7. Seheri Uygulamalar: Öğrenciler için zaman önemlidir. Bundan daha önemli olan ise zamanı verimli kullanmak, daha doğrusu zamanı iyi yönetmektir. Seheri Uygulamalar sizi günün ışıklarıyla ders yolculuğuna davet eder. Sistemden yararlanmak için önce butona tıklayıp uygulamaya katılmanız gerekiyor, bunu bir kereye mahsus yapıyorsunuz. Sonra her sabah 06.00-07.45 arasında aynı butondan bildirim yapıp (yoklamaya katılmış oluyorsunuz) sonra Testler kısmındaki seheri testi çözüyorsunuz. Seheri testlerde amaç soru çözmek değildir. Amaç uyanıp ders çalışmaktır. Soruları çözünce illa ki faydasını görürsünüz. Fakat asıl maksadın soru çözmek olmadığını, soruların sadece araç olduğunu ve uyandıktan sonra yoğun şekilde çalışmak gerektiğini bilmemiz gerekir. Uyanamadığınız günün sorularını daha sonra uyandığınız başka bir sabah (yine 06.00-07.45 arasında) çözebilirsiniz. Seheri uygulamaya katılan öğrenciler uzaktan eğitim personeli tarafından aranıp durumları kontrol edilebilir.
 8. Teknik Destek: Teknik destekle ilgili sorunlarınız için konmuştur. Buradan tarayıcı ya da videolarla ilgili sorunlarınız gidereceğiniz bağlantılar bulunur. Teknik desteğe soru sormak için Soru Sor kısmından Teknik Destek butonunu takip etmelisiniz.

Berceste Akademi

Çankaya/Ankara

www

oguzhanhoca.net
bercesteakademi.com

Biz

Edebiyat ÖABT sistemine geçildiği günden bugüne sizlerle burada Berceste Edebiyat Akademisi olarak daima sırt sırtayız.

Facebook Hesaplarımız:

 

İrtibat

Aşağıdaki bilgileri kullanarak bizimle anında irtibat kurabilirsiniz:
  iletisim(@)bercesteakademi.com
  +90312 911 34 59
  +90312 911 34 59